ul. Mickiewicza 81 37-300 Leżajsk

17 242 60 22

502 221 652; 537 199 066

17 242 60 22


POŚREDNIK CZYLI KTO ?

2013-06-23

POŚREDNIK CZYLI KTO ?...

KORZYŚCI DLA KLIENTA WYNIKAJĄCE ZE WSPÓŁPRACY Z POŚREDNIKIEM W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI

 

Rynek nieruchomości obsługiwany jest przez kilka grup zawodowych. Wśród nich są pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Kim jest pośrednik, jakie są jego powinności? Pośrednikiem jest człowiek gruntownie wykształcony, posiadający licencję zawodową, nadaną zgodnie z przepisami „ustawy o gospodarce nieruchomościami”. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to czynność polegająca na kojarzeniu stron transakcji przy nabywaniu, zbywaniu, zamianie, najmie i wynajmie nieruchomości. Z usług pośrednika mogą korzystać zarówno ci którzy chcą kupić jak i sprzedać nieruchomość. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami pośrednik winien stosować przepisy prawa oraz standardy zawodowe. Czynności pośrednictwa powinien wykonywać ze szczególną starannością, kierując się zasadami etyki zawodowej oraz zasadą ochrony interesów osób, na rzecz których czynności są wykonywane. Każdy pośrednik objęty jest obowiązkiem posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz ustawicznego kształcenia.

Każdy kto stwierdzi, że nie jest fachowcem od nieruchomości powinien sprawę nabycia czy zbycia powierzyć pośrednikowi, wybranej agencji pośrednictwa.

Na rynku jest wiele biur obrotu nieruchomościami, którą z nich wybrać? Najlepiej skorzystać z biur należących do Rzeszowskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (RSPON). Swą sprawę powierzyć jednej agencji, która współpracuje w ramach systemu MLS. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i pieniądze niezbędne do odwiedzenia wielu agencji i prowadzenia rozmów.

System MLS to sieć profesjonalnych biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, które współpracują ze sobą przy sprzedaży, kupnie lub wynajmie nieruchomości. Warto sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość poprzez system MLS, gdyż to:

  • szybsza transakcja
  • większa wygoda i oszczędność czasu
  • miła i profesjonalna obsługa
  • większe bezpieczeństwo transakcji
    • dokładne oszacowanie wartości
    • wiarygodność
    • sprawdzone wzorce

 

Pośrednik wykonuje czynności pośrednictwa na podstawie zawartej z zamawiającym pisemnej umowy pośrednictwa. Z tym też wiąże się prawo pośrednika do wynagrodzenia. Nie ma umowy – nie ma wynagrodzenia! Umowa pośrednictwa to nie tylko zapisany papier, to rodzaj umowy opartej na wzajemnym zaufaniu stron. Warto tutaj nadmienić, że wiele korzyści daje umowa na wyłączność. Pamiętaj, że podpisując umowę na wyłączność z biurem współpracującym     w systemie MLS:

... oszczędzasz czas

... oszczędzasz pieniądze

... zachowujesz komfort.

 

Pośrednik reprezentuje nasze interesy i ważne jest, byśmy     z nim nie „rywalizowali kto pierwszy sprzeda” i „jak uniknąć zapłaty wynagrodzenia”. Żaden pośrednik nie pracuje za darmo. Standardy zawodowe pozwalają, by pośrednik pracował na rzecz obu stron transakcji,  brał wynagrodzenie od obu stron transakcji. Coraz częściej wynagrodzenie pośrednik pobiera od jednej strony – sprzedającego, ale pokrywa ono również koszty obsługi kupującego.

Kupowanie czy sprzedaż przy udziale pośrednika z pewnością kosztuje. Z drugiej strony – może się opłacać, bo transakcja zostanie przeprowadzona w sposób bezpieczny, a uzyskana cena może być korzystniejsza od tej jaką wynegocjowałby sam sprzedający.

Pośrednikowi zależy na dobrej obsłudze klientów, gdyż najlepszą jego reklamą jest zadowolony, profesjonalnie obsłużony klient. Pośrednictwo to ciężka praca pośród ludzi i ciągle zmieniających się przepisów. Doświadczenie procentuje dopiero po wielu latach pracy.

 

Licencjonowany pośrednik  i właściciel

M3 NIERUCHOMOŚCI

W-ce Prezes RSPON

Anna Bartoszek-Kuźniar;